Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgınının en çok etkilediği mesleklerden biri de satış ve saha profesyonelleri. Genel olarak yüz yüze ve sıcak satışa odaklanan çoğu firma ekiplerini sahadan çekti. Peki, satış profesyonelleri bu süreci nasıl yönetmeli, korona virüsünün yaratmış olduğu kriz sonrası döneme nasıl hazırlanmalı.

Bunu ofisimizdeki Korona Virüsüne karşı alınacak tedbir toplantılarımızda da görüşmelerde de sürekli dile getiriyorum.

5 adımda özetlemeye çalışalım…

1- “Elimden gelen ne ?”

İçinde bulunduğumuz durumu kabul ederek başlamak gerekir. Dünya genelinde yaşanan bir salgın var. Bu ülkede yaşıyoruz, sahada çalışıyoruz ve şartlarımız bunlar. Bu şartları kısa vadede değiştirmek için elimizden bir şey gelmez.

“Elimizde olanlarla neler yapabiliriz ?” konusunda düşünelim;

Yapılan hatalara değil, bundan sonra neler yapmamız gerektiğine odaklanalım. Burası, çok sağlam bir başlangıç noktası.

2- Bol Bol Öğrenelim…

İçinde bulunduğunuz sosyal çevremize, “hayat devam ediyor, biz de yaşamaya devam edeceğiz” mesajını vermek gerekir. Bunun en güzel yolu geleceğe yatırım yapmaktır. Koronavirüs salgını, salgından kaçınma ve risk grupları ile ilgili genel bilgilere sahip olmamız gerekiyor.

Müşterilerimizle ya da iş arkadaşlarımızla iletişime geçtiğimiz zaman kendilerini ve sevdiklerini korumaları konusunda yol gösterici olmalı ve bunuda samimi olarak yapmalıyız.Bu davranışımız, gelecek dönem için bir ilişki yatırımıdır.

Bununla birlikte, bugünler geçtiğinde elimizde ne ile çıkacağımızı somutlaştıralım. Uzun zamandır fırsat bulamadığımız ilgi alanlarımıza biraz daha fazla zaman ayırabilir, yeni şeyler öğrenebiliriz. Ücretli olan birçok bilgi, şu dönemde açık kaynak olarak kullanıcılara sunuluyor. Coldwell Banker Türkiye’nin organize ettiği bütün Online paylaşımları takip etmeli,not almalı ve sevgili Gurur Aras Bey’inde dediği gibi herkesten bir kelime öğrensek kitap olur mantığını iyi kavramalıyız.

Para parayı çekiyorsa, bilgi de bilgiyi çeker.

Öğrenmek keyiflidir ama öğrenmek ve başarmak için önce arzulamak gerekir.

Gerçekten bu arzumuzu geliştirelim ve sürekli zinde tutalım.

3- İletişimde Kalmak…

Hem müşterilerimizle, hem de çalışma arkadaşlarınızla iletişimde kalalım. Böyle dönemlerde yapılan en büyük hatalardan biri, “zaten herkes aynı” diye düşünerek içine kapanmaktır. Mutlaka telefon rehberimizi canlı tutalım, eposta kişilerimizi gözden geçirelim, WhatsApp’da en altta kalmış dostlarımıza selam gönderelim. Unutmayalım gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Temas kuralım.

4- Pareto Kuralı…

Pareto kalite kontrol araçlarından biridir. Kural der ki; %80, %20’nin içindedir. Örnek vermek gerekirse, bir işletmenin cirosunun %80’i, şirketin müşterilerinin %20’si tarafından gerçekleştirilmektedir.Biz de kendi satışlarımıza bakalım.

Satışlarımızın %80’inini yaptığımız müşterilerimizi ayıralım ve onları “pamuklara saralım:)”. Yukarıdaki 3. Maddede iletişimde kal demiştik. Zamanımızın çoğunu, bu gruptaki müşterilerimizle iletişimde kalmaya, ilişki geliştirmeye ayıralım. Öncelikle, iş akışı ile ilgili aksama yaşamamalarını sağlayalım. Eğer bir aksama olacaksa, bunu ilk bizden öğrensinler.

5- Moral Aşılayalım…

Bu dönemde söylemesi en kolay, yapması en zor davranış belki. Ufak bir hatırlatma cesaretlendirici olabilir; Hepimizin olumlu bir uyarana ihtiyacımız var. Biraz tebessüm, biraz mizah iyi gelebilir.

Son derece zor koşulları birlikte yaşıyoruz. Herkesin yakın çevresi ikazlarda bulunuyor, teknik ve yöntemler söylüyor; maske tak, sosyal mesafeyi koru, evde kal, kimseyle tokalaşma büyüklerine bulaştırma, çocukları koru gibi. Hiç kimse kendisinin moral düzeyini daha da aşağı çeken biriyle aynı ortamda bulunmak istemez. Moralimizi aşağı çekmek için yeteri kadar etken var, Biz yukarıya çekelim ve moral aşılayalım. Birlikte gülüp eğlendiğimiz eski günleri veya anıları tekrar edebiliriz. Ve bunları yenilemek adına planlar yapabiliriz. Ufak, dozunda bir fıkra anlatabiliriz.

Fıkra bilmiyorum diyorsanız fırsat bu fırsat öğrenmek için yeterince zaman var.

Kriz = Fırsattır…

Yukarıda yazdığım ve korona virüsünün ilk günlerinde ofis arkadaşlarıma tavsiyem bu yönde olmuştur.

Hala bu yönde…

Virüs geçtikten sonra çoğu kişi hem çok sıkıldıklarından hemde ticari yoğunluklarından dolayı ciddi bir çalışma temposunda olacaklardır.

Ülke genelinde her gelir seviyesinde olan bu kadar insanın aynı kaderi,korkuyu ve çaresizliği paylaştığı ve şartların eşitlendiği bir olayı ben hatırlamıyorum.Allah’ta bir daha yaşatmasın.

Bence başka filmlerin kahramanlarını izleyerek TV’de çok zaman kaybetmemeli kendi hayatımızın KAHRAMANI olmak için alt yapımızı oluşturmalı ve kendimizi sürekli geliştirmeliyiz.

Teşekkürler…

Yolumuz Uzun,İşimiz Çok…

Tarık ORDU / İzmir / 10.04.2020